CJ110MVJ2Z CJ110MVJ2Z 720W Jigsaw D-Handle, 110V
720 W jig saw with D-Handle and 110 mm cutting capacity
Features and Benefits:
- Variable speed for the right speed for each application
3-step orbital mode for fast cutting progress in different materials
Toolless blade change for quick and easy replacement of saw blades
Highly efficient blow function for a clear view on the cutting surface
Integrated LED light for a clear view of the marking and work surface
Ergonomic soft grip handle for optimal control and for longer comfortable working
Technical Specifications:
Minimum Cutting Radius
25 mm
Length of Stroke
26 mm
No Load Stroke Speed
850 /min – 3 000 /min
Capacity: Mild Steel Plate
10 mm
Cutting Capacity: Wood
110 mm
Input power
720 W
Power Frequency
50/60 Hz
Power Cord Type
Vinyl
Voltage
110 V
Weight
2,4 kg
Tool Length
246 mm
Tool Width
68 mm
Tool Height
206 mm
JAN/EAN code
LED Lighting System
Variable Speed Control Type
Dial
Supplied With:
Blade (No. 41)
Splinter guard
Chip cover
Dust collector
Hex. bar wrench 4 mm