HiKOKI CB18DBLJ4Z 18V Cordless Band Saw Body Only
CB18DBLJ4Z CB18DBLJ4Z 18V Cordless Band Saw Body Only 18 V Brushless band saw with 83 mm cutting capacity Features and Benefits: Variable speed control to adjust the rotation speed and control to the material and application Toolless band exchange for fast and easy replacement of saw bands High-precision cuts and low sparking for high user […]
SKU: CB18DBLJ4Z
Category:
Description
CB18DBLJ4Z CB18DBLJ4Z 18V Cordless Band Saw Body Only
18 V Brushless band saw with 83 mm cutting capacity
Features and Benefits:
  • Variable speed control to adjust the rotation speed and control to the material and application
    Toolless band exchange for fast and easy replacement of saw bands
    High-precision cuts and low sparking for high user safety
    Well-balanced, compact design to easily reach narrow spots
    Brushless motor for high power, less wear and a long service life
Technical Specifications:
Band Saw Width
12,5 mm
Band Saw Thickness
0,5 mm
Band Saw Length
900 mm
Maximum Cutting Capacity Round Pipe
83 mm
Maximum Cutting Capacity Square Pipe min.
80 mm
Band Saw Peripheral Speed (DC)
1,3 – 3,2 m/s
Battery Voltage (DC)
18 V
Motor Type
Brushless
Li-Ion
Yes
MULTI VOLT
Yes
Tool Weight incl. Battery (min. – max.)
2,9 – 3,88 kg,
Weight (netto)
2,9 kg
Weight
3,9 kg
Tool Length
413 mm
Tool Width
173 mm
Tool Height
247 mm
JAN/EAN code
Power Source
DC
LED Lighting System
Auto Mode
Variable Speed Control Type
Dial
Supplied With:
Side Handle
Band Saw Blade(18TPI)
Wrench
Carton Box
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI CB18DBLJ4Z 18V Cordless Band Saw Body Only”