Introducing the HiKOKI C3607DRA 36V 185mm Slide Compound Mitre Saw:
Battery Compatibility: Your existing Hitachi 18V tools can share batteries with the C3607DRA, enhancing versatility and convenience.
Specifications:
- Blade Size: 185mm
- Maximum Cross Cut: 58 x 310mm
- Maximum Mitre Cut 45 deg L/R: 58 x 218mm
- Maximum Bevel Cut 45 deg L: 39 x 310mm
- Maximum Bevel Cut 45 deg R: 16 x 310mm
- Mitre Angle: 0-57 deg R | 0-45 deg L
- Bevel Angle: 0-45 deg R | 0-45 deg L
- Voltage: 36V
- No-load Speed: 4000/min
- Dimensions (with dust bag): 830 x 780 x 484mm
- Weight: 15.4kg
Options Available:
- C3607DRAJAZ: Includes batteries & charger (GTIN 4966376324415)
- C3607DRAJ4Z: Body only (GTIN 4966376324408)
Upgrade your cutting precision and efficiency with the HiKOKI C3607DRA 36V Slide Compound Mitre Saw, available now at TCD.