HiKOKI C3607DBW2Z 36V MultiVolt Brushless Circular Saw 185mm Body Only
C3607DBW2Z C3607DBW2Z 36V MultiVolt Brushless Circular Saw 185mm Body Only The Hikoki C3607DBW2Z 36V MULTI VOLT Brushless 185mm Circular Saw from ITS combines power and precision in a compact and lightweight design, perfect for both professionals and more. The saw, with a compact and lightweight design, has an advanced brushless motor system which delivers high […]
Out of stock
SKU: C3607DBW2Z
Category:
Description
C3607DBW2Z C3607DBW2Z 36V MultiVolt Brushless Circular Saw 185mm Body Only
The Hikoki C3607DBW2Z 36V MULTI VOLT Brushless 185mm Circular Saw from ITS combines power and precision in a compact and lightweight design, perfect for both professionals and more.
Thanks to the inclusion of the advanced 36V brushless motor, the saw has two power modes to suit a range of applications. The Auto Mode delivers 6000rpm no load speed while the High Torque mode is set to 4500rpm.
Features and Benefits:
  • Brushless Motor delivers longer runtimes, less maintenance and better power control
    Easy to handle, reducing physical strain and fatigue
    Robust Aluminium Die-Cast Base
    Efficient Dust Blower & Gentle Soft Start
    Large Comfortable Sub-Handle
Technical Specifications:
Voltage 36V
Number of Batteries 0
Charger Included? No
Battery Compatibility Hikoki MultiVolt Li-Ion
Includes Case No
Brushless Motor Yes
Blade Diameter 185mm
No Load Speed (RPM) 6000
Cutting Capacity at 45 degrees 47mm
Cutting Capacity at 90 degrees 62mm
Bore Size 20mm
Power Supply Cordless
Dimensions 246 x 340 x 251mm
Buying Option Body
Pack Size 1
Product Weight 3.7kg
Supplied With:
1x Hikoki C3607DBW2Z 36V MULTI VOLT Brushless 185mm Circular Saw – Body
1x Guide Raile
1x 185mm x 20mm Saw Blade
1x 5mm Wrench
1x Rafter Hook
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI C3607DBW2Z 36V MultiVolt Brushless Circular Saw 185mm Body Only”