Hikoki C3606DRA MultiVolt Cordless Sliding Circular Mitre Saw – 18-36V (165mm) – C3606DRA
Hikoki C3606DRA MultiVolt Cordless Sliding Circular Mitre Saw – 18-36V (165mm)  The Hitachi C3606DRA MultiVolt Cordless Sliding Circular Mitre Saw Incorperates variable voltage output from the same 5Ah Battery. Meaning that the user can run their Circular Mitre Saw on either 18V or 36V depending on its application. Features: Lightweight, Compact Only 9.7Kg body Easy line […]
Out of stock
SKU: C3606DRA
Category:
Description
Hikoki C3606DRA MultiVolt Cordless Sliding Circular Mitre Saw – 18-36V (165mm)
The Hitachi C3606DRA MultiVolt Cordless Sliding Circular Mitre Saw Incorperates variable voltage output from the same 5Ah Battery. Meaning that the user can run their Circular Mitre Saw on either 18V or 36V depending on its application.
Features:
  • Lightweight, Compact Only 9.7Kg body
  • Easy line matching with laser marker
  • White LED light that shines the cutting edge brightly
  • Various materials can be cut with a max cutting width of 182 mm
Specifications:
  • DC brushless motor
  • No-load rotational speed – 4,200 Per Min
  • Angle cut range ° – Left: 0 to 45 – Right: 0 to 57
  • Inclined cutting range ° – Left: 0 to 45 – Right: 0 to 5
  • Product Weight – 9.7Kg
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Hikoki C3606DRA MultiVolt Cordless Sliding Circular Mitre Saw – 18-36V (165mm) – C3606DRA”