HiKOKI C3606DBJ3Z 36V MultiVolt Brushless Circular Saw 165mm Body Only
The HiKOKI C3606DB 36V MULTI VOLT Circular Saw 165mm Bare Unit is a versatile and lightweight tool perfect for various cutting tasks. With deep-cut technology, it allows for a higher cutting depth using a standard blade. Its wide bevel capacity from -5° to 45° makes it suitable for a wide range of applications. Enjoy precise […]
Out of stock
SKU: C3606DBJ3Z-844826
Category:
Description
The HiKOKI C3606DB 36V MULTI VOLT Circular Saw 165mm Bare Unit is a versatile and lightweight tool perfect for various cutting tasks. With deep-cut technology, it allows for a higher cutting depth using a standard blade. Its wide bevel capacity from -5° to 45° makes it suitable for a wide range of applications. Enjoy precise cuts with optimal visibility and stay safe with features like the fast-stop electric brake and kickback protection.
Supplied body only. Batteries and chargers are sold separately.
FEATURES
  • Equipped with innovative deep-cut technology for higher cutting depth with a standard saw blade
  • High bevel capacity from -5° to 45° for a wide range of applications
  • Optimal saw blade visibility from both sides guarantees high-precision cuts
  • Very compact and lightweight for maximum flexibility
  • Fast-stopping electric brake and kickback protection for high user safety
SPECIFICATION
  • Blade Diameter: 165 mm
  • Deep Cut Function: Yes
  • Maximum Bevel Angle: 45°
  • Maximum Cutting Depth (0°): 66 mm
  • Maximum Cutting Depth (45°): 45 mm
  • Maximum Cutting Depth (Maximum Reverse Bevel Angle): 57 mm
  • No Load Speed: 5,600 /min
  • Constant Speed Control: Yes
  • Soft Start: Yes
  • Long Guide Holding Function: Yes
  • Kick Back Protection System: Yes
  • Joint Dust Collector: Yes
  • Parallelism Adjustment Function: Yes
  • Bevel Angle Adjustment Function: Yes
  • Fluorine Sub Base: Yes
  • Blade Notch Adjustment: Yes
  • Brake Function: Yes
  • Battery Voltage (DC): 36V
  • Motor Type: Brushless
  • Weight: 3.7 kg
  • Tool Dimensions:
    • Length: 285 mm
    • Width: 188 mm
    • Height: 263 mm
WHAT’S IN THE BOX
  • 1x C3606DB Cordless Circular Saw Body Only
  • 1x Saw Blade
  • 1x Wrench
  • 1x Stackable System Case Type 4
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI C3606DBJ3Z 36V MultiVolt Brushless Circular Saw 165mm Body Only”