HiKOKI C3606DA/J3Z MultiVolt Cordless Circular Saw 165mm – Bare Unit – C3606DA/J3Z
HiKOKI C3606DA/J3Z MultiVolt Cordless Circular Saw, 165mm – Bare Unit The HiKOKI C3606DA/J3Z MultiVolt Cordless Circular Saw Incorporates variable voltage output from the same 5Ah Battery. Meaning that the user can run their Circular Saw on either 18V or 36V depending on its application. Incorporates Kickback Mitigation System, This monitors the change in motor rotation […]
Out of stock
SKU: C3606DA/J3Z
Category:
Description
HiKOKI C3606DA/J3Z MultiVolt Cordless Circular Saw, 165mm – Bare Unit
The HiKOKI C3606DA/J3Z MultiVolt Cordless Circular Saw Incorporates variable voltage output from the same 5Ah Battery. Meaning that the user can run their Circular Saw on either 18V or 36V depending on its application.
Specifications:
  • Blade Diameter 165mm
  • Hole diameter 20mm
  • Maximum cutting depth 90 ° – 66mm
  • Maximum cutting depth 45 °h – 46mm
  • Maximum cutting depth Reverse 5 ° – 57mm
  • No-load rotational speed – Power mode – 4,300 Per min
  • No-load rotational speed – Silent mode – 2,000 Per Min
  • Product Dimensions (With Battery Installed) – 292 X 188 X 262mm
  • Product Weight (With Battery Installed) – 3.3Kg
This Listing Is for the Bare Unit Only
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI C3606DA/J3Z MultiVolt Cordless Circular Saw 165mm – Bare Unit – C3606DA/J3Z”