HiKOKI C18DBAL/JM 18V Cordless 165mm Circular Saw Brushless – 2 X 3Ah – Case – Charger
HiKOKI C18DBAL/JM 18V Cordless 165mm Circular Saw Brushless – 2 X 3Ah – Case – Charger From Hitachi comes their latest products under the new HiKOKI name. The new C18DBAL/J4 brushless circular saw from HiKOKI is more efficient than ever before. You will find this a really comfortable tool to use with its compact and […]
Out of stock
SKU: C18DBAL/JM
Category:
Description
From Hitachi comes their latest products under the new HiKOKI name.
The new C18DBAL/J4 brushless circular saw from HiKOKI is more efficient than ever before. You will find this a really comfortable tool to use with its compact and lightweight design. This cordless circular saw from HiKOKI looks to offer about a 30% increase in max power output over the older model. In turn it has a faster cutting speed 4100rpm and can cut around 66mm when at 90° or 45mm at 45°.
Longer Battery Life
Upto 50% increased run time per battery for more work with less downtime
Features
  • High performance circular saw with high efficiency brushless motor
  • Compact & lightweight design
  • Auto mode reduces no-load noise
  • Overload protection and soft start for improved operator safety
  • High intensity twin LED worklight with selectable lighting mode
  • Base plate adjustment screw for accurate cutting
  • Blower function cleans cut line free of debris
Specifications
  • Charge time: 75 mins
  • Blade diameter: 165 mm
  • Bore size: 30 mm
  • No-load speed: 2500/4100/min
  • Overall length: 294 mm
Kit Includes
  • C18DBAL Circular Saw – Bare Unit
  • 2 X 3.0Ah Batteries
  • 1 X UC18YFSL Charger
  • 1 X Carry Case
Information on the C18DBAL from the Manufacturer
C18DBAL - High efficiency and extended runtime / Max Power Output Approx. 65% Higher
C18DBAL - Best in class Longer Runtime per Charge / Approx. 120pcs.
C18DBAL - Faster Cutting Speed per Minute / Approx. 3.0m/min
  • 1. As of March 2015. Among 165mm cordless circular saws made by leading power tool manufacturers (surveyed by Koki Holdings.)
  • 2. In comparison with the previous model C18DSL with BSL1850 (5.0Ah)
C18DBAL - Most Compact & Most Lightweight in its Class
Lightweight, compact and well-balanced!
Compact body for easy handling C18DBAL - Most Compact in its class / Overall length 294mm
*As of March 2015. Among 165mm cordless circular saws made by leading power tool manufacturers (surveyed by Koki Holdings.)
Quick and easy blade change!
Silent Mode – Ideal for applications in noise-sensitive areas, such as renovation and interior work.
C18DBAL - Noise level Reduced by approx. 5dB, Runtime per charge Approx. 30% Longer
Overload Protection
CAUTION
The cutting speed increases by up to 20%* with a fluorine plate due to less frictional resistance.
The cutting depth decreases by 2.5mm with the fluorine plate attached. In comparison with the aluminium base (fitted as standard). Operating conditions: 50mm thick American pine, 2kg of thrust power.C18DBAL - Optional fluorine plate
Selectable Lighting Mode & Remaining Battery Indicator
C18DBAL - Selectable Lighting Mode & Remaining Battery Indicator
Other features
  • Parallelism adjustment system
  • Cutting depth adjustment system
  • Blower function
  • Soft start
  • -5 degree bevel cutting
  • High-intensity twin LED lights
  • Backward saw dust exhaust
  • (can be connected to a dust extractor.)
  • Remaining battery indicator
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI C18DBAL/JM 18V Cordless 165mm Circular Saw Brushless – 2 X 3Ah – Case – Charger”