HiKOKI C1806DBW2Z 18v Brushless 165mm Circular Saw Body Only with Case
Out of stock
SKU: C1806DBW2Z
Category:
Description
Introducing the C1806DBW2Z Cordless Circular Saw
Please note, this offering includes the tool only, without batteries and a charger.
Specifications:
  • Order number: C1806DBW2Z
  • Saw blade diameter: 165mm
  • Axle hole diameter: 20mm
  • Cutting depth at 90°: 66mm
  • Cutting depth at 45° miter: 45mm
  • No-load speed: 4,500 min
  • Battery voltage: 18V
  • Motor without carbon brushes
  • Engine brake
  • Inrush current limitation
  • Dimensions (L x W x H): 285mm x 188mm x 263mm
  • Weight: 3kg
Included Standard Accessories:
  • 1 saw blade
  • 1 key
  • 1 HSC IV (storage and transport case)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI C1806DBW2Z 18v Brushless 165mm Circular Saw Body Only with Case”