HiKOKI C1806DAW2Z 18V Cordless 165mm Circular Saw, Bare Unit – With Case
The new C1806DA 18v Cordless 165mm Circular Saw is designed to provide smooth cuts, ensuring user comfort. The compact design offers superior maneuverability and work efficiency. With a maximum cutting depth of 57mm at 90º, high powered motor and soft-grip handle, this circular saw will cut through with ease. Get the job done faster and […]
SKU: C1806DAW2Z
Category:
Description
The new C1806DA 18v Cordless 165mm Circular Saw is designed to provide smooth cuts, ensuring user comfort. The compact design offers superior maneuverability and work efficiency. With a maximum cutting depth of 57mm at 90º, high powered motor and soft-grip handle, this circular saw will cut through with ease. Get the job done faster and easier with HiKOKI power tools.
Features:
Compact and light in weight
Ergonomic design
High cutting speed
Robust steel base plate
engine brake
Dust extraction at the rear possible
In miter 45°
Battery indicator
Maximum cutting depth of 57mm at 90º
Trigger switch with switch lock
Comfortable and easy to grip handle
Specifications:
Compact and light in weight
Ergonomic design
High cutting speed
Robust steel base plate
engine brake
In miter 45°
Battery indicator
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI C1806DAW2Z 18V Cordless 165mm Circular Saw, Bare Unit – With Case”