AC18DAW5Z AC18DAW5Z 18V 600ml Caulking Gun, Body only
This product AC18DA is the 18V cordless caulking gun with high torque and drip prevention mechanism. By changing the holder at the tip, it is possible to install the sausage type or use it as the suction type.
Features and Benefits:
Technical Specifications:
Voltage 18V
Max. push force 3,000 N
Dispensing speed Up to 14 mm/s
Variable speed trigger switch Yes
Variable speed dial Yes
LED Yes
Toolless piston replacement Yes
Anti-drip function Yes
Dimensions (L x W x H) 482 x 280 x 82 mm
Weight1 2.3 kg
Supplied With:
Cardboard box, cartridge holder 300 ml, tube 600 ml,
protection glasses, stroke 216 mm