HiKOKI 402933 Dust Collector For DH18/DH36 SDS Drills – 402933
HiKOKI 402933 Dust Collector For DH18/DH36 SDS Drills The HiKOKI 402933 Dust Collector is suitable for the 18V Rotary Hammer, DH18DBL and the 36V Hammer DH36DB. The Hitachi Dust Extractor 402933 is made with a HEPA filter that filters out 99.97% of all particles greater than 0.3μm, ensuring your workspace is a clean and safe […]
Out of stock
SKU: 402933
Category:
Description
HiKOKI 402933 Dust Collector For DH18/DH36 SDS Drills
The HiKOKI 402933 Dust Collector is suitable for the 18V Rotary Hammer, DH18DBL and the 36V Hammer DH36DB. The Hitachi Dust Extractor 402933 is made with a HEPA filter that filters out 99.97% of all particles greater than 0.3μm, ensuring your workspace is a clean and safe environment.
Features:
  • Brush Type Cap is highly durable and efficient for extracting maximum dust particles
  • Adjustable Slide Pipe can be easily adjusted to an accurate hole depth of up to 100mm
Specifications:
  • 18V/36V
  • 0.35m³/min
  • 0.3L
  • 100mm
  • 85mm
  • 4.3mm – 20mm
  • 50mm – 100mm
  • 378mm x 90mm x 306mm
  • 1.8kg
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI 402933 Dust Collector For DH18/DH36 SDS Drills – 402933”