HiKOKI 185mm Multi Volt Circular Saw 36V with Brushless Motor – C3607DA/J3Z – C3607DA/J3Z
HiKOKI 185mm Multi Volt Circular Saw 36V with Brushless Motor – C3607DA/J3Z The HiKOKI C3607DA 36v Circular Saw is a compact, lightweight, and easy to handle machine that offers you fantastic power in an easy to manage package. With a cutting speed aproximately twice as fast as its 18v predecessor (C18DBAL) and almost twice the […]
Out of stock
SKU: C3607DA/J3Z
Category:
Description
HiKOKI 185mm Multi Volt Circular Saw 36V with Brushless Motor – C3607DA/J3Z
Features:
  • High performance circular saw with high efficiency brushless motor
  • Multi Volt batteries for high power output similar to mains powered tools
  • Batteries are compatible with existing Hitachi 18V tools
  • High overload capacity
  • High cutting speed
  • Silent mode reduces noise and improves motor efficiency
  • Maximum cutting depth of 66mm
  • Soft start for improved control
  • Blower function and LED worklight for high visibility when cutting
  • Fluorine coated base for smooth cutting
  • Compact & lightweight design
Specifications:
  • No-load Speed –  Power Mode: 4300/min | Silent Mode: 2000/min
  • Blade: Size 185mm
  • Bore: Size 20mm
  • Cutting: Capacity 0°: 62mm | 0°-45° Bevel: 47.5mm
  • Length: 316mm
  • Weight: 3.4kg
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HiKOKI 185mm Multi Volt Circular Saw 36V with Brushless Motor – C3607DA/J3Z – C3607DA/J3Z”